North of England Cocker Spaniel Association

Click here to edit subtitle

Open Show 15th March 2015

Show Results

Judge: Mrs L Reed (Delindere)
Special Awards Judge: Sue Aston (Tasa)
George Waite Memorial Stakes Judge: Mrs A Rathbone (Winpenny)

George Waite Memorial Stakes 
Judge: Mrs A Rathbone (Winpenny)


BIS: Burns' Villaspaniol Silk and Steel

RBIS/BOS: Morris's Riondel Manhattan Transfer

BPIS: Glowhill Cotton Eyed Joe​

RBPIS: Abercrombie of La Vie Magnifique for Claramand

BVIS: Sh Ch Helenwood Crystal Maze


Class Results:

C1: MPD (AC)

1st Glowhill Cotton Eyed Joe

2nd: Fendrove Rapped Up

3rd Troverothway Just in Time

Res Canigou Gone Rusty


C2: MPB (AC)

1st Hustonia Britannia of Claramand

2nd Jalankiu Flirtation

3rd Oaktonne Stand From Under

Res Helenwood Satsuma

VHC Fendrove Dizzy Blonde


C3: Puppy Dog (AC)

1st Abercrombie of La Vie Magnifique for Claramand

2nd Spendles Spin a Star


C4: Puppy Bitch (AC)

1st: Fendrove Orange Crème

2nd: Royaldean Rosalia

3rd: Gallinagos Emotion in Motion at Villaspaniol

Res: Spendles Summer Song

VHC Claramand Forget me Not for Oramis


C5: Junior Dog (AC)

1st Manlinson Seeds of Joy


C6: Junior Bitch (AC)

1st Sonham Sapphire Blue

2nd: Glantraeth Time to Dream

3rd: Oaktonne Blues and Twos


C7: Maiden Dog or Bitch (AC)

1st: Claramand Rough Copy at Villaspaniol

2nd Jalankiu Flirtation


C8: Novice Dog or Bitch (B)/(G)/(B&T)/(L)

1st Jalankiu Flirtation

2nd Claramand Forget Me Not for Oramis


C9: Novice Dog or Bitch (AOC)

1st Manlinson Seeds of Joy


C10: Yearling Dog (AC)

1st: Sonham Blue Diamond JW


C11: Yearling Bitch (AC)

1st: Sonham Sapphire Blue

2nd: Sarabar Saphala


C12: Graduate Dog: (AC)

1st: Helenwood Recognition

2nd: Bencleuch Big Bang at Shirepark

3rd: Shirepark Marsalis Magic


C13: Graduate Bitch (AC)

Absent

C14: PG Dog or Bitch (B)/(G)/(B&T)/(L)

1st Drewrimic Alphamale


C15: PG Dog or Bitch (AOC)

1st: Glowhill Miss Saigon

2nd: Williambrae Mullallo

3rd: Topday Midnight Light


C16: Special BBE Dog or Bitch

1st: Villaspaniol Silk and Steel

2nd: Sonham Sapphire Blue

3rd: Drewrimic Alphamale

Res: Oaktonne Stand from Under


C!7: Special NBBE Dog or Bitch

1st: Claramand Rough Copy of Villaspaniol

2nd: Aglaia’s Lord Lieutenant of Claramand (Imp Deu)

3rd: Weirdene Wake up at Helenwood JW

Res Kyna Swagman

VHC Shirepark Marsalis Magic


C18: Open Dog (AC)

1st Riondel Manhatton Transfer

2nd Weirdene Wake up at Helenwood JW

3rd Adrona Daydream Rising

Res Topday Show me the Ropes


C19 Open Bitch (AC)

1st Oaktonne Blues and Twos

2nd Topday Blue Pearl


C20 Veteran Dog or Bitch (AC)

1st Sh Ch Helenwood Crystal Maze

2nd Claramand Cilla Black for Oramiss

3rd Jalankiu Odd Job


Special Awards: Judge Mrs Sue Aston (Tasa)

Special Puppy

1st Gallinagos Emotion in Motion at Villaspaniol

2nd Fendrove Rapped Up

3rd Canigou Gone Rusty

Res Royaldean Rosalia

VHC Jalankiu Flirtation


Special Graduate

1st Topday Blue Pearl

2nd Manlinson Seeds of Joy


Special Open

1st Weirdene Wake up at Helenwood JW

2nd Topday Midlight Light

3rd Glowhill Miss Saigon


Junior Handling Classes: Judge Mrs Sue Aston (Tasa)

JH1 – no entries

JH2 – Junior Handling 12 to 16 years

1st Luke Martindale (age 13)


George Waite Memorial Stakes Classes: Judge Mrs A Rathbone (Winpenny)

Stakes 1 Open Dog

1st Weirdene Wake Up at Helenwood JW

2nd Bencleuch Big Bang at Shirepark

3rd Shirepark Marsalis Magic


Stakes 2 Open Bitch

1st Oaktonne Stand by Your Beds

2nd Topday Blue Pearl